
Etapy projektu
Powstanie zadaszonego Centrum Sportów Wrotkarskich spowoduje olbrzymią minimalizację kosztów, a dodatkowo z obiektu będzie można korzystać przez cały rok. Wpłynie to na przychód, nie tylko finansowy, ale zwiększy się ruch lokalny oraz turystyczny.
W związku z brakiem możliwości pozyskania pieniędzy na budowę (sport masowy!) od razu zadaszonego Centrum Sportów Wrotkarskich , projekt został podzielony na kilka etapów. Etapy te wpisują się finansowo w poznański budżet obywatelski i stąd są realne środki na powstanie tego obiektu.
W związku, że obiekt tego typu jest ogólnopolski (nawet światowy), wpisuje się on w projekty ogólnomiejskie, na co przeznaczone zostały środki do 2 milionów złotych. Dodatkowo na budowę torów wrotkarskich jest specjalne dofinansowanie od Ministerstwa Sportu dochodzące do 50% inwestycji. Wynika to z tego, że sporty wrotkarskie, a dokładnie jazda szybka przekłada się bezpośrednio na łyżwiarstwo szybkie, które jest sportem olimpijskim.
W związku z powyższym, projekt Centrum Sportów Wrotkarskich został podzielony na kilka etapów.
Etap I – budowa toru i płyty do uprawiania wrotkarstwa wraz z podstawową bazą jak:
– owalny tor wrotkarski o długości 200 metrów oraz o szerokości 8 metrów
– płyta wrotkowiska o wymiarach 50 metrów na 24 metry
– przenośne trybuny dla widzów; mające na celu oglądanie jazdy na wrotkach (rolkach), miejsca do założenia wrotek (rolek), oglądania zawodów
– oświetlenie mające na celu zapewnienie korzystania z obiektu w godzinach wieczornych
– ogrodzenie mające na celu zabezpieczenie toru, np. żeby nie wbiegały rozpędzone psy pod nogi wrotkarzy
– pawilony z funkcjami socjalnymi, sanitarnymi oraz pod wynajem (toalety, szatnie, sklep zgodny z charakterem toru i wypożyczalnia wrotek/rolek), dzięki im Centrum Sportów Wrotkarskich będzie pracować na siebie
Etap II – instalacja systemów pomiarowych, pokrycie toru nawierzchnią Durflex,
– instalacja systemów pomiarowych umożliwi rejestrację czasu przejazdu amatorów oraz zawodników, co będzie również napędem do rozwoju personalnych umiejętności jazdy poprzez rywalizację oraz dzięki której będzie można organizować zawody rangi Mistrzostw Europy i Świata.
– pokrycie toru i płyty nawierzchnią Durflex pozwoli na przedłużenie korzystania z centrum (łatwiejsze utrzymanie porządku i czystości np. po opadzie deszczu) oraz dzięki temu uzyska się homologację FIRS (Światowej Federacji Sportów Wrotkarskich), dzięki której można organizować zawody rangi Mistrzostw Europy i Świata.
Etap III – zadaszenie wiatą, dzięki któremu będzie można korzystać z Centrum Sportów Wrotkarskich przez cały oraz mocno ograniczy koszty napraw i złego wpływu warunków atmosferycznych (deszczu, śniegu, mrozu)