Centrum Sportów Wrotkarskich ARENA Poznań | Najczęstsze pytania – FAQ
156
page-template-default,page,page-id-156,page-child,parent-pageid-95,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,qode-theme-ver-2.7,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive
 

Najczęstsze pytania – FAQ

Dlaczego wrotkarzom/rolkarzom nie wystarczą alejki parkowe i inne gładkie miejsca do jazdy?

 

Wynika to z wielu problemów korzystania z alejek przez wrotkarzy oraz rolkarzy.
W wielu miejscach jest zakaz jazdy na wrotkach/rolkach. Dotyczy to parków jak np. Park Wilsona. Dotyczy to również dróg rowerowych – wrotkarze nie mają prawa korzystać z drogi rowerowej. Z przepisów o ruchu drogowym wrotkarze/rolkarze są pieszymi i mają jedynie prawo do korzystania z chodników zachowując szczególną ostrożność. Jeśli nie ma wydzielonego chodnika, to mogą korzystać z jezdni jak piesi.

 

Czy mogę jeździć w parku, jeśli nie ma zakazu?

 

Z parków korzystają wszyscy odbiorcy: piesi, piesi z psami (rozciągniętymi smyczami), dzieci na rowerkach, rowerzyści, biegacze itp. Są również wrotkarze, którzy też potrafią jeździć bardzo szybko. Nie posiadają skutecznych hamulców jakie są stosowane w rowerze. Wrotkarze nie są tak zwrotni jak biegacze, mogą nie uniknąć ewentualnego wypadku. Można by rzec, że są „niebezpieczni”. Faktem jest, że alejki w parkach są bardzo gładkie. Dlatego większość rekreacji korzysta z gładkich alejek parkowych (nawet pomimo zakazów), spędzając tam czas. Jednak nie jest to bezpieczne dla nikogo, kto korzysta z parku.

 

Dlaczego wrotkarzom/rolkarzom nie wystarczą chodniki do jazdy? Dlaczego nie jeżdżą po ulicach?


Ponieważ chodnik nie jest miejscem do szkolenia i uprawiania wrotkarstwa, ani też nie posiada wymaganej gładkiej nawierzchni. Ulica z reguły ma gładki asfalt, jednak z punktu widzenia prawa o ruchu drogowym z jezdni można korzystać tylko i wyłącznie kiedy nie ma wydzielonego chodnika. Jednak nie jest to rozwiązanie bezpieczne dla nikogo, kto korzysta z jezdni.

 

Gdzie można bezpiecznie nauczyć się jeździć na wrotkach/rolkach? Chciałbym się doskonalić w jeździe, gdzie mogę znaleźć w Poznaniu dedykowane miejsce do uprawiania wrotkarstwa? Jeszcze nie wiem jaką dyscyplinę wrotkarską będę uprawiać, gdzie mogę znaleźć je w jednym miejscu?

 

W Poznaniu nie ma bezpiecznego miejsca do nauki jazdy i uprawiania wrotkarstwa. W Poznaniu nie ma dedykowanego miejsca do uprawiania wrotkarstwa. W Poznaniu nie ma miejsca, gdzie może być uprawiane wiele dyscyplin na raz na jednym obiekcie.

 

Co jest potrzebne do nauki jazdy, doskonalenia jazdy? Kto tego potrzebuje? Co jest potrzebne do uprawiania wrotkarstwa?

W większości przypadków, tj. ponad 95% jeżdżących wrotkarzy potrzebuje gładkich, odseparowanych od ruchu zewnętrznego nawierzchni do jazdy.
Osobami, które potrzebują gładkiej i płaskiej nawierzchni, bez wzniesień oraz górek, są przede wszystkim dzieci, osoby początkujące oraz takie, które chcą po prostu spróbować tego sportu.
Takie miejsce musi być bezpieczne i bezkolizyjne, ponieważ są osoby, które boją się otwartej przestrzeni, na której są dzieci, dorośli, zwierzęta czy pojazdy mechaniczne. Nie może dochodzić do sytuacji, które mają miejsce np. w parkach, że wrotkarze wpadają na pieszych, psy czy rowerzystów. Stąd pomysł na rozwiązanie tych problemów jakim jest Centrum Sportów Wrotkarskich w Poznaniu.


Czy miejsca typu Tor „POZNAŃ”, Międzynarodowe Targi Poznańskie nadają się do uprawiania wrotkarstwa?

To nie są miejsca załatwiające problemy wrotkarzy, wykorzystania pod dyscypliny wrotkarskie. Na Torze „POZNAŃ” nie da się trenować roller derby, szkolić wrotkarzy z jazdy szybkiej na 200 metrowym torze z pochylonymi łukami. Na Torze „POZNAŃ” nie ma możliwości uprawiania wszystkich dyscyplin wrotkarskich. Dodatkowo nie ma możliwości systematycznego treningu w żadnej dyscyplinie wrotkarskiej.
Sytuacja jest dokładnie taka sama z targami. Nie ma możliwości systematycznego treningu w hali, ponieważ nie ma takiej wolnej na cały rok. Do żadnej hali nie wejdzie też 200 metrowy tor z pochylonymi łukami do jazdy szybkiej.

 

Patrząc na wszystkie powyższe punkty okiem wrotkarzy (a tylko Ci mogą konkretnie powiedzieć, czego potrzeba) aktualnie w Poznaniu nie ma dedykowanego miejsca do bezstresowego, bezpiecznego uprawiania wrotkarstwa, a tym bardziej dla szkolenia w wielu dyscyplinach wrotkarskich.

 

Na podstawie tych palących problemów powstał pomysł na Centrum Sportów Wrotkarskich w Poznaniu, które jest rozwiązaniem na aktualne potrzeby wrotkarzy.